از زمان های دیرین اقتصاد و فرهنگ رابطه تنگاتنگ و غیر قابل انکاری با هم داشته اند و هر کدام از این دو متاثر از هم و بر هم موثر بوده اند.

بالطّبع فساد هر یک از این دو نیز بر دیگری تاثیر می گذارد ، اقتصاد فاسد فرهنگ را فاسد می کند و فرهنگ فاسد اقتصاد را .

با اندکی تامل بر تاریخ خواهیم دید که ملل گونان علاوه بر ایجاد جنگ نظامی علیه رقبای خود از تحمیل جنگ اقتصادی به روش های گوناگون از جمله تحریم و … نیز از جنگ فرهنگی مانند ترویج بی بند و باری و القاء فرهنگ ضعف و خودکم بینی و … فروگذار نبوده اند .

جامعه امروز ما هم درگیر جنگ اقتصادی است هم گرفتار شبیخون فرهنگی ، اما سوال مهمی به ذهن خطور می کند ، جنگ اقتصادی خطر ناکتر است یا جنگ فرهنگی ؟ یا از منظری دیگر خطر مفسد اقتصادی برای جامعه اسلامی بیشتر است یا مفسد فرهنگی ؟

مقابله با کدام جنگ در اولویت قرار دارد ؟ جنگ اقتصادی یا جنگ فرهنگی ؟

کدام مفسد را باید محاکمه کرد ؟ مفسد اقتصادی یا مفسد فرهنگی؟

در تاریخ اسلام ، مسلمین هم با تهاجم اقتصادی مواجه بوده اند ، مانند جریان شعب ابی طالب . هم با جنگ فرهنگی مانند جریان اندلس اما با اندکی دقت می توان دریافت که مقاومت مسلمین در برابر جنگ اقتصادی از جنگ فرهنگی بیشتر بوده است و امت اسلامی از جنگ فرهنگی بیشتر ضربه خورده است .

اگر فرهنگ اسلامی در جامعه حاکم باشد امت اسلامی می تواند با صبر و تلاش و توکل بر خدا از تحریم ها و فشار اقتصادی عبور کند اما اگر فرهنگ اسلامی از جامعه رخت ببندد با وجود بهترین امکانات و شرایط امت گرفتار فساد و سستی شده و به خودی خود  مضمحل خواهد شد که نمونه آن را در آندلس مشاهده کرده ایم .

دین مبین اسلام با آگاهی و شناخت از تمامی ابعاد تهاجمی دشمن اقدام به مقابله می کند ، در مقابل حمله نظامی می فرماید : «فَمَنِ اعْتَدَى عَلَیْکُمْ فَاعْتَدُواْ عَلَیْهِ بِمِثْلِ مَا اعْتَدَى عَلَیْکُمْ» (بقره(۲): ۱۹۴).پس هر کس بر شما تعدى کرد همان گونه که بر شما تعدى کرده بر او تعدى کنید .

در مورد سارق که مصداق فساد اقتصادی است می فرماید : « وَالسَّارِقُ وَالسَّارِقَهُ فَاقْطَعُوا أَیْدِیَهُمَا جَزَاءً بِمَا کَسَبَا نَکَالًا مِّنَ اللَّهِ ۗ وَاللَّهُ عَزِیزٌ حَکِیمٌ »(مائده /۳۸)  مرد و زن دزد را به جزاى کارى که انجام داده‏اند دستشان را قطع کنید. این کیفرى است از سوى خداوند و خداوند مقتدر حکیم است.  البته اگر فساد مالی از حد سرقت فراتر رود و عنوان «الَّذِینَ یُفْسِدُونَ فِى الارْضِ وَ لایُصْلِحُونَ» بگیرد شامل اشد مجازات خواهد بود .

و در مورد زنا که یکی از مصادیق فساد فرهنگی است می فرماید : « الزَّانِیَهُ وَالزَّانِی فَاجْلِدُوا کُلَّ وَاحِدٍ مِنْهُمَا مِائَهَ جَلْدَهٍ وَلَا تَأْخُذْکُمْ بِهِمَا رَأْفَهٌ فِی دِینِ اللَّهِ إِنْ کُنْتُمْ تُؤْمِنُونَ بِاللَّهِ وَالْیَوْمِ الْآخِرِ وَلْیَشْهَدْ عَذَابَهُمَا طَائِفَهٌ مِنَ الْمُؤْمِنِینَ ».(نور/۲) به هر زن زناکار و مرد زناکارى صد تازیانه بزنید و اگر به خدا و روز بازپسین ایمان دارید در [کار] دین خدا نسبت به آن دو دلسوزى نکنید و باید گروهى از مؤمنان در کیفر آن دو حضور یابند

کدام عقل سلیمی حکم می کند که وقتی از چند جهت مورد هجوم واقع شدی و امکان مقابله با هر سه هجوم را داستی فقط با یکی مقابله کرده و بقیه را رها کنی ؟

متاسفانه امروز عقل عمومی و فرهنگی جامعه در دست افراد سلیم العقل  سلیم القلب نیست با کمال تاسف باید گفت در چند سال اخیر با گسترش شبکه های اجتماعی و فضای مجازی ، لیدر های فرهنگ جامعه که قبلا نخبه های سیاسی ، علماء ، دانشمندان و نویسندگان و … جای خود را به سلبریتی هایی داده اند که نه درکی از سیاست ، نه برداشت صحیحی از دین و نه جایگاهی در فرهنگ دارند .

وقتی فرهنگی و افکار عمومی جامعه دست افراد جاهل و بی سواد باشد شاهد افراط و تفریط در تصمیم گیری ها و فرهنگی شدن این نوع تفکر در جامعه خواهیم بود .

از جمله درد های جامعه ما موضع گیری و اظهار نظر افراد غیر متخصص در مسایل تخصصی است . موضع گیری هایی که اغلب یا چدار افراط است یا تفریط که منشاء این افراط و تفریط جهل این افراد است (لا تَرَى الْجَاهِلَ إِلَّا مُفْرِطاً أَوْ مُفَرِّطا؛)

 این افراد غیر متخصص که حتی در زمینه فعالیت خود نیز سواد لازم را ندارد و تنها هنرشان به رخ کشیدن نداشته ها و ندانسته هایشان است .

متاسفانه فضای مجازی در سایه غفلت مسئولین یا عمد برخی ، به اسب تروای دشمن تبدیل شده است ، بسیاری از خط دهی های سیاسی ، اقتصادی و فرهنگی در همین فضای مجازی صورت می گیرد .

جرم مفسد فرهنگی کمتر از مفسد اقتصادی نیست ، خداوند متعال همانطور که دستور محاکمه و مجازات دزد را صادر کرده است ، دستور محاکمه مفسد فرهنگی را نیز صادر کرده است و  دستور اکید می دهد که در مورد مجازات مفسد فرهنگی دلسوزی به خرج ندهید و مردم را نیز در محل اجرای حکم صادر کنید تا ببینند و عبرت بگیرند .

مفسد اقتصادی پول مردم و سرمایه مالی کشور را می دزدد و مفسد فرهنگی ایمان مردم و سرمایه اعتقادی جامعه را .

همانطور که نباید به مفسد فرهنگی رحم شود به مفسد اقتصادی نیز نباید رحم شود ، هر کس که باشد چه برادر من چه برادر مسئول محترم .

با کمال تاسف وکیل و دلسوزی برای مجرم در کشور ما کم نیست ، تا میخواهند به فلان مفسد اقتصادی دست بزنند برخی جیغ بنفش سر میدهند و هر بار که یکی از مجرمین فرهنگی دستگیر می شود صدای عده ای بلند می شود ای داد ، ای بیداد ، با این بیچاره چکار دارید بروید آن دزد را بگیرید ، بروید آن مفسدان اقتصادی را دستگیر کنید ، بروید آن خاوری را محاکمه کنید! گویا تا وقتی که خاوری دستگیر نشده یا تلکلیف پرونده برادر رئیس جمهور و برادر معاون اول ایشان مشخص نشده باید درِ دادگاه ها را باید تخته کرد و دیگر به هیچ جرم و جنایتی رسیدگی نکرد .

البته در مورد پرونده اخیر که بسیار جنجالی شد و آن برخوردی که با یک دختر رقاص شد به نظر می رسد شاید اگر بنا بر اعتراف گیری باشد بهتر است به مفسدین فرهنگی اکتفاء نشود و از مفسدین سیاسی ، از سلبریتی هایی که مردم را فریب دادند ، از آنان که وعده های انتخاباتی به مردم دادند و عمل نکردند همچنین از مفسدین اقتصادی جهت اعتراف و ابراز ندامت در صدا و سیما استفاده شود هرچند این امر نباید موجب غفلت از مفسدین فرهنگی شود .

ای کاش مسئولین عزیز در کنار برخورد با رقاصه ها با افرادی که روابط آزاد جنسی را ترویج می دهند یا افرادی که روابط جنسی خود را در فضای مجازی به اشتراک می گذارند نیز برخورد قاطعی بکنند و آنان را نیز وسیله عبرت مردم قرار دهند .

امیدواریم تلاشهای شبانه روزی مسئولین عزیز جهت مبارزه با تهاجم اقتصادی موجب غفلت ایشان از شبیخون فرهنگی نگردد .